Program festivalu


V této části je popsán průběh všech programových akcí Festivalu medu a písničky. Popisy jsou samozřejmě doplněny autentickými obrázky, pořízenými přímo pořadateli. A protože pořadatelé, kteří fotografie pořizovali neměli příliš mnoho času, nejsou všechny povedené. Pokud čtenáři tohoto webu vlastní povedené fotografie z nějaké akce, byli bychom rádi, kdyby nám je poskytli zároveň se souhlasem jejich použití na včelařském webu a k doplnění archivu fotodokumentace. Již dnes od pořadatelů máme více fotografií, než jsou k vidění na webu. Mnohé z nich použijeme k v programové nabídce festivalu 2019.



Vyberte si co vás z programu zajímá:
Úplný program 1. den 2. den 3. den Kultura Přednášky Soutěže


Druhý festivalový den - 7.9.2018    ***    Den perníku a guláše




10:00-11:00
Ukázka práce řemeslníků
ZO ČSV Kopřivnice

↓↑
Ukázka práce řemeslníků - včelař v živých včelách, svíčkář a perníkář

Od začátku programu druhého dne byli v areálu Fotství a ZŠ Kopřivnice Alšova přítomni i programem slibování řemeslníci, kteří se průběžně věnovali návštěvníkům. A tak bylo možno pozorovat včely v živém úlu a práci se včelami předváděné přímo včelařem. Včely převezené na festival by měly rovněž obdržet poděkování, za svou trpělivost při častém obtěžování, a to již druhý den. Asi se nějak "domákly" že mají zůstat v klidu a ukázat lidem, že se jich nemusí obávat.
Samotní včelaři v jiném stánku předváděli, jak lze z mezistěny a knotu vyrobit funkční svíčku a stát se pod jejich dozorem svíčkařem. Kromě nich na festival zavítal i profesionální svíčkař, který předváděl odlévání svíček a umožnil zájemcům si tyto odlitky zakoupit. Dokonce nabízel těm, kteří chtěli sami svíčky odlévat, aby si u něj pořídili pro to příslušnou formu.
Naše pernikářky se na festival připravovaly již delší dobu. Musely připravit a nazdobit perníčky, aby svou práci mohly prezentovat. A když už vytvořily různé tvary, tak je taky nazdobily a nabídly návštěvníkům ke koupi. Zároveň se ujaly role vystavovatelů základních včelařských potřeb.

Jako drobná změna programu byl na festival s řemeslníky i umělecký kovář, Petr Gajdušek ze Závišic. I umělečtí kováři jsou na roztrhání a tak původně pozvanému se nepodařilo na sobotu uvolnit a tak vyslal svého spolupracovníka o den dříve. A i tak měl diváků dostatek aby předvedl co je schopen ukovat a nechat si bouchnout kladivem do rozžhaveného kovu i děti. Jen sandále a okuje moc nešly k sobě.


10:00-14:00
Včelařský kurz
Ing. Titěra Dalibor

↓↑
Kurz prohlížitele včelstev - příznaky nemocí

Každý včelař prohlíží svá včelstva. Pohled na rámky se včelami na včelí plod a mnoho dalších náhledů může odhalit nemoci, kterými včelstvo trpí. Dokonale to umí samozřejmě "certifikovaný" prohlížitel včelstev. Všichni účastníci tohoto kurzu, se od Ing.Titěry dozvěděli o symptomech, které různé druhy onemocnění provázejí. Poučili se jak svým včelkám pomoci nákazu zvládnout a omezit její šíření. A to je dnes jedna z žádoucích znalostí a dovedností ve včelařské praxi. Kromě fotografií, které kurz doprovázely, byla provedena názorná ukázka v živých včelách na rámcích a podložkách. Byl tak učiněn další potřebný krok k tomu, abychom mohli udržovat včelstva ve stavu schopném nákazám odolávat.


10:00-16:00
Soutěž gulášů
Přihlášení kuchaři

↓↑
Soutěž gulášů - Guláš fest

Soutěž v přípravě guláše na našem festivalu má své stabilní místo. A tak se v tomto roce opět vařilo, až se z kotlíků kouřilo a v nich to bublalo a linuly se z nich vůně. Kuchtíci intenzivně pracovali a dění v kotlících kontrolovali.

A když své kuchtění ukončili, navštívila je hodnotící komise, aby jimi připravený guláš ochutnala a vydala verdikt.

Ale nejen komisaři zaměstnávali své chuťové pohárky. Navařeno bylo i pro návštěvníky. A když jsme je při konzumaci guláše pozorovali, dovolíme si konstatovat že jim chutnal. Nic nezůstalo v kotlících, všechno bylo snědeno.

A protože se soutěžilo, tak k soutěži patří i doplňkové informace. v roce 2018 jsme měli na festivalu 5 gulášů. 2 jsme do soutěže nezařadili. Byly uvařeny proto, abychom mohli návštěvníkům nabídnout dostatečné množství porcí k zažehnání hladu. Pak setrvali na festivalu déle. Ty dva nesoutěžní byly uvařeny pořadateli a př.Segeťou. Byl to buřtguláš a hovězí guláš.

Jak jste se mohli dopočítat pak soutěžících bylo právě tolik, aby obsadili "stupně vítězů". A jak se nám seřadili?
1. vepřový guláš s hříbky (šefkuchař př. Mirek Segeťa – guláš ZO)
2. hovězí guláš (guláš štramberský od rodinky Palackých)
3. myslivecký srnčí guláš (guláš Závišice Najsar)


14:00-17:00
Diskotéka
DJ Stoupa

↓↑
Diskotéka pro návštěvníky

Bez hudby a písniček si náš festival, který ve svém názvu má med a písničky, nelze ani představit. V určeném čase pro diskotéku, ale v podstatě i každou volnou chvíli, kdy nebylo nutno zachovávat klid nebo dát prostor vystupujícím, přišla na pořad reprodukovaná hudba pouštěná pro děti i ostatní návštěvníky DJ Stoupou

DJ Stoupa nechyběl na žádném předchozím festivalu, je našim trvalým spolupracovníkem, osvědčeným komentátorem a propagátorem jednotlivých akcí na festivalu. A na roli komentátora není sám, často mu sekunduje náš místopředseda Tomáš Kostelník. Jejich púrostřednictvím se všichni v areálu dozvěděli o zahájení všech akcí.


15:00-18:00
Včelařská soutěž
ZO ČSV Kopřivnice

↓↑
Soutěž o nejchutnější med

Festival medu a písničky se nemohl obejít bez soutěže o nejlepší - nejchutnější med. Hodnotiteli v této soutěži byli samotní návštěvníci festivalu. Ti ochutnali vzorky přihlášených medů do soutěže a tomu, který jim nejvíce chutnal, dali svůj hlas. Zvítězil ten med, který získal nejvíce hlasů. Počet hlasů určil i další pořadí. Do soutěže bylo přihlášeno 20 medů a ochutnávalo a hodnotilo se nejen v pátek, ale i v následujícím dnu. Hlas medům odevzdalo 239 ochutnávačů, tedy bylo odevzdán stejný počet hlasů. A jakpak tato soutěž dopadla?
1. Pastový květový med – Karolína Košťálová ZO Kopřivnice, 29hlasů (12%)
2. Pastovaný slunečnicový med – Roman Zapletal ZO Valtice, 22hlasů (9%)
3. Akátový med – Daniela Kostelníková ZO Kopřivnice, 20hlasů (8%)


15:00-17:00
Včelařská přednáška
Ing. Titěra Dalibor

↓↑
Jak funguje demokracie ve včelstvu

Včely jsou zařazovány mezi sociální hmyz a jejich chování je předmětem neustálého zkoumání po celém světě. A s ním přichází i další nová a nová zjištění jak včelstvo funguje. A je to až fascinující, co všechno tento hmyz dokáže a jak jsou úlohy v úle účelně rozděleny a na co a jak včelstvo reaguje při různých situacích. A o tom všem jsme se podrobně dozvěděli v přednášce od Ing.Titěry. Mnozí byli překvapeni. V každém případě znalost toho, jak vše v úle funguje může pomoci ve správném a načasovaném zásahu včelaře. Teď je mezi včelaři zase několik dalších, kteří o tom vědí.


17:00-19:00
Koncert
Fleret

↓↑
Koncert skupiny Fleret

Vizovická kapela Fleret patří ke stálicím na české hudební scéně. Za více jak třicet let své existence odchovala tři generace fanoušků. Na svém kontě má řadu studiových alb, z nichž několik dosáhlo zlaté i platinové prodejnosti. Díky svému jasně rozpoznatelnému zvuku, který není třeba nikam řadit a nijak škatulkovat. Díky přímočarým osobitým textům, převážně z pera pánů Myslivečka a Mrlíka, Fleret jasně odkazuje na pevné valašské kořeny.Tož ogaři zahráli na kopřivnickém Festivalu medu a písničky aj letos! A nebyla to na festivalu jejich premiéra. Již jsme je přivítali a rádi si poslechli již v roce 2016. Myslíme že to ocenili jejich fanoušci a všichni návštěvníci festivalu.

19:00-19:10
Taneční vystoupení
absolventky ZUŠ

↓↑
Taneční vystoupení absolventek ZUŠ Kopřivnice

Stálými účinkujícími na festivalu jsou žačky ZUŠ v Kopřivnici. Jenže děvčata trošku odrostla a zařadila se mezi absolventky této školy a rozutekly se na další zdokonalující studia. Základní kádr tanečnic z minulých let, doplněný podle potřeby se na našem festivalu opět sešel. Nacvičil a následně předvedl svou taneční kreaci. A tak jako každoročně, i letos sklidila děvčata zasloužený potlesk diváků. Doufejme, že se to podaří zopakovat v následujícím ročníku.


20:00-22:00
Koncert
SUNAR ROCK

↓↑
Koncert skupiny SUNAR Rock

SUNAR Rock je hudební uskupení, které stálo jako kulturní partner u zrodu Festivalu medu a písničky. Logicky tak každoročně řada jeho fanoušků zaplňuje areál Fojtství, aby si svou kapelu poslechli a užili si jejich rytmů. Bylo by nošením dříví do lesa, kdybychom chtěli popisovat, jak vystoupení dopadlo. Vystoupení bylo úspěšné a rozehřálo nejednoho návštěvníka a určitě každého fanouška. A vůbec se návštěvnosti nedotklo, že v tomto ročníku bylo vystoupení Sunaru zařazeno do závěru pátečního - druhého dne festivalu.



Vlastník: ZO ČSV KopřivniceAutor: Matula Pavel
Festival medu a písničky 2018
6.-8. září Kopřivnice - Fojtství
Festival
2018
O festivalu
Partneři festivalu
Vše o festivalu
Program festivalu
Festivalový
Archiv
Festival 2017
Festival 2016
Festival 2015
Den včelařů 2014
Včelařské
stránky