Program festivalu


V této části je popsán průběh všech programových akcí Festivalu medu a písničky. Popisy jsou samozřejmě doplněny autentickými obrázky, pořízenými přímo pořadateli. A protože pořadatelé, kteří fotografie pořizovali neměli příliš mnoho času, nejsou všechny povedené. Pokud čtenáři tohoto webu vlastní povedené fotografie z nějaké akce, byli bychom rádi, kdyby nám je poskytli zároveň se souhlasem jejich použití na včelařském webu a k doplnění archivu fotodokumentace. Již dnes od pořadatelů máme více fotografií, než jsou k vidění na webu. Mnohé z nich použijeme k v programové nabídce festivalu 2019.



Vyberte si co vás z programu zajímá:
Úplný program 1. den 2. den 3. den Kultura Přednášky Soutěže

První festivalový den - 6.9.2018    ***    Den pro děti




08:30-12:00
Včelařská soutěž
ZO ČSV Kopřivnice

↓↑
Včelařská soutěž dětí mateřských škol

První festivalový den v 8:30 se začaly na Fojtství scházet děti z kopřivnických mateřských škol (MŠ Česká, MŠ Francouzská, MŠ Hájov, MŠ Ignáce Šustaly, MŠ Krátká, MŠ Záhumenní, ZŠ a MŠ 17. listopadu, ZŠ a MŠ Motýlek a ještě nějaké další neidentifikované). Na festival se tedy vypravilo nejméně 8 školek. Školky vytvořily soutěžní družstva, některé i více než jedno. Každé družstvo si vyzvedlo soutěžní listinu, do které se zapisovalo hodnocení jednotlivých soutěžních disciplin. Těchto listin bylo vydáno 20. K závěrečnému hodnocení jsme jich ale obdrželi pouze 14, zřejmě některá družstva nestihla absolvovat všechny soutěže a tak si raději soutěžní list ponechala. Soutěží se tedy zúčastnilo cca 300 dětí a my se trochu poučili o registracích pro příště.

A v čem že se letos soutěžilo?
Běžel se štafetový běh s rámkem a ve včelařském klobouku, sestavoval se nástavkový úl, zdobily se medové perníčky, poznávaly se včely, motýli, mravenci a pod., vyráběly se svíčky z voskové mezistěny, poznával se život v úlu osazeném včelami a dospělácký doprovod pak stloukal rámky, aby prstíky dětí zůstaly nedotčené.

A jakže toto klání dopadlo? Stupně vítězů jsme nepostavili, ale hodnocení bylo jednoznačné, všechny děti se zaujetím absolvovaly jednotlivé disciplíny a při tom získaly řadu nových informací. Pořadatelé tedy konstatovali: "Všechny děti ze školek již jen účastí a zájmem zvítězily". Pořadatelům udělaly radost a proto dětem, ale i jejich školkám a doprovodům patří poděkování.


09:30-11:30
Divadlo pro děti
Klaun Pepino Prcek

↓↑
Divadlo pro děti mateřských škol

Klaun Pepino měl na letošním festivalu plno práce. Rekordní účast dětí a soutěžních družstev si od něj vyžádalo řadu dílčích vystoupení, protože se věnoval prakticky každému družstvu samostatně. Dokonce ho účast dětí zaskočila. Snažil se na závěr svého vystoupení všem zúčastněným dětem předat dárek a dokonce se mu málem nepodařilo uspokojit všechny zájemce.

Děti měly letos dvojí radost. Z vystoupení a spolupráce s Pepinem Prckem a z dárků. Prostě řečeno: "Pepino Prcek nezklamal".


09:30-11:30
Ukázka práce řemeslníků
ZO ČSV Kopřivnice

↓↑
Ukázka práce řemeslníků - včelař v živých včelách, svíčkář a perníkář

V dopoledních hodinách probíhaly soutěže dětí mateřských škol. Již v tuto dobu byli přítomni řemeslníci, kteří se průběžně věnovali dětem i návštěvníkům. A tak bylo možno pozorovat včely v živém úlu a práci se včelami předváděné přímo včelařem. Včely převezené na festival by měly rovněž obdržet poděkování, za svou trpělivost při prakticky neustálém obtěžování. Asi se nějak "domákly" že mají zůstat v klidu, protože se na ně přišly podívat zejména děti ze školek.

A kdo jiný než samotní včelaři v jiném stánku předváděli, jak lze z mezistěny a knotu vyrobit funkční svíčku a stát se pod jejich dozorem svíčkařem

Naše pernikářky se na festival připravovaly již delší dobu. Musely připravit a nazdobit perníčky. A zároveň připravit vše, aby si děti i návštěvníci mohli vyzkoušet co představuje zdobení, prováděné pernikářkami.

Ve zvláštním stánku pak návštěvníci mohli spatřit a pořídit si svíčky nebo nazdobené perníčky.


12:00-16:00
Včelařská soutěž
ZO ČSV Kopřivnice

↓↑
Včelařská soutěž žáků základních škol

Již před polednem se první den začali scházet žáci 5-ti základních škol (ZŠ Alšova, ZŠ Emila Zátopka, ZŠ a MŠ 17. listopadu, ZŠ dr. Milady Horákové, ZŠ sv. Zdislavy) z 6-tých a nižších tříd v počtu 30-ti žáků, aby porotcům předvedli své znalosti o včelách a včelích produktech.

Žáci poznávali zařízení a pomůcky používané při včelaření, seznámili se s práci v živých včelách, navštívili naučnou stezku a při tom odpovídali na zvídavé dotazy porotců. Kromě toho zdobili perníčky, stloukali rámky, sestavovali nástavkový úl a vyplnili test znalostního kvízu. Po každé části porotci znalosti a aktivitu zhodnotlili a obodovali. Ve znalostním kvízu byla každé správné odpovědi na otázku přiděleny body. Právě závěrečný kvíz měl v celkovém hodnocení největší váhu. Součet získaných bodů určil pořadí.

A tady je výsledné pořadí:
1. ZŠ Emila Zátopka
2. ZŠ Alšova
3. ZŠ sv.Zdislavy
4. ZŠ a MŠ 17. listopadu
5. ZŠ dr.Milady Horákové

Na závěr soutěže byly výsledky vyhlášeny a soutěžním družstvům podle umístění předány dárky od ZO ČSV Kopřivnice. Předání se kromě předsedy př.Němce a místopředsedy př.Kostelníka aktivně zúčastnil i starosta Města Kopřivnice Ing.Kopečný. Všichni společně poděkovali žákům a pedagogickému doprovodu za aktivní účast i dosažené výsledky. Mezi prvními třemi družstvy byl v bodovém hodnocení pouze 5% rozdíl.


14:00-18:00
Včelařský kurz
Radomír Hykl

↓↑
Chov včelích matek

Chov včelích matek je šlechtitelskou činností. Každý včelař čas od času potřebuje matky ve svých včelstvech vyměnit. Proto někteří zkouší si nějakou matku vychovat sám.

A tento kurz přinesl aktuální informace, jak postupovat a co by měl vyzkoušet. Zkušený včelař a učitel byl tou nejpovolanější osobou. Bylo možno slyšet a vidět, že kurz vedl včelař s 20-ti letou praxi, ošetřující cca 50 včelstev, absolvent Jihočeské včelařské školy. Není proto žádnou záhadou, že od roku 2011 organizuje Moravskou včelařskou školu v Hranicích na Moravě a na které také vyučuje.

Kurz měl mezi posluchači velice kladnou odezvu a posluchači projevili zájem o další doplňkové informace, na které jim přednášející dal uspokojivé odpovědi. A tak je hodnocení jednoznačné. Kurz byl nejen pro začínající včelaře přínosem.


15:00-17:00
Diskotéka
DJ Stoupa

↓↑
Diskotéka pro děti

Jaké by to bylo bez hudby a písniček na festivalu, který ve svém názvu má med a písničky! Proto v podstatě každou volnou chvíli, kdy nebylo nutno zachovávat klid nebo dát prostor vystupujícím přišla na pořad reprodukovaná hudba, pouštěná pro děti i ostatní návštěvníky DJ Stoupou

Protože DJ Stoupa nechyběl na žádném předchozím festivalu, je našim trvalým spolupracovníkem, osvědčeným komentátorem a propagátorem jednotlivých akcí na festivalu. A na roli komentátora není sám, často mu sekunduje náš místopředseda Tomáš Kostelník. A tak byli zároveň všichni v areálu na zahajovanou akci upozorněni.


17:00-19:00
Koncert
Buty

↓↑
Vystoupení skupiny BUTY

Skupina BUTY byla již v roce 2015 zcela určitě jedním z nejvýznamnějších kulturních tahounů, lákajících návštěvníky na Festival medu a písničky. A v tomto roce tomu nebylo jinak. Opět jsme je na festivalu slyšeli. Ve svém vystoupení skupina předvedla jak se v její hudbě mísí velké množství hudebních stylů (rock, folk, folklor různých etnik, country, jazz, reggae a další), s nápaditými a vtipnými texty. Netěšili jsme se zbytečně. Vystoupení mělo opět úspěch i když byl čtvrtek. (Trochu jsme se báli co to udělá). Je zbytečné se snažit o nějaké další komentáře, prostě to bylo vystoupení profesionálů, kteří mají spoustu fanoušků a mnoho kladných hodnocení a jedno další z našeho festivalu jim lze přidat.


19:30-21:30
Přednáška
Radomír Hykl, Tomáš Kostelník

↓↑
Včelí produkty, historie a výroba medoviny

Včelí produkty jako je med, vosk, propolis, mateří kašička, pyl nebo včelí jed již mnoho lidí umí vyjmenovat a i používat. Z přednášky učitele včelařství, Radomíra Hykla jsme se dozvěděli podrobnosti, z čeho a jak jednotlivý produkt vzniká a k čemu ho lze použít. I tato přednáška se zdála být pro některé jen opakováním již dávno známého. Přednášející prakticky vždy přinese nové pohledy a aktuální informace k dané problematice. Tak tomu bylo i u této přednášky.

Med je výchozí surovinou pro výrobu mnoha potravin a nápojů. Radomír Hykel posluchače seznámil s principy a metodami výroby medoviny dříve i dnes. Podělil se o své zkušenosti i o své vyzkoušené postupy a poznatky.


19:30-21:00
Degustace
Radomír Hykl, Tomáš Kostelník

↓↑
Degustace medoviny

A když přednáška skončila, nastala chvíle, kdy teoretický výklad jak medovina vzniká a jak se pročišťuje a prochází dalšími operacemi. Pak začala praktická ukázka. Zájemci nemuseli medovinu zkoumat zrakem, ale i svými chuťovými pohárky v akci nazývané degustace.


19:30-21:00
Včelařská soutěž
ZO ČSV Kopřivnice

↓↑
Ochutnávka soutěžních medovin

Mnoho včelařů vyrábí medovinu a někteří další vinaři nebo raději medovináři z medu. Být včelařem v této produkci není nutností. Na Festivalu medu a písničky je část věnována degustacím "soutěžních" medovin. Amatérští degustátoři ochutnali postupně všechny soutěžní medoviny a dávali hlasy těm medovinám, které jejich chuťovým pohárkům nejvíce vyhovovala.
A protože to byla soutěžní degustace, tak byly 2 soutěžní hlasy každého z 31 degustátorů sečteny. V soutěži bylo 15 medovin.

    Výsledné pořadí:
  • Královská medovina – Roman Zapletal ZO Valtice, 19hlasů (31 %)
  • Medovina z Bílovce – Petr Zátopek ZO Bílovec, 11hlasů (18 %)
  • Závišická medovina z květového medu – Dušan Najzar ZO Kopřivnice, 10 hlasů (16 %)

20:00-22:00
Koncert
Příkop

↓↑
Koncert příborské country kapely

Čtvrteční večer, prvního dne festivalu ukončilo vystoupení kopřivnicko příborské kapely Příkop. Trochu to byl krok do neznáma, ale nebyl chybný a mnozí návštěvníci byli překvapeni, v což jsme doufali. Kapela zde získala své další příznivce. Ukázala, že umí zahrát muziku různých žánrů od country až po pop a rock a své posluchače pobavit. A to se ji skutečně podařilo.


Druhý festivalový den - 7.9.2018    ***    Den perníku a guláše




10:00-11:00
Ukázka práce řemeslníků
ZO ČSV Kopřivnice

↓↑
Ukázka práce řemeslníků - včelař v živých včelách, svíčkář a perníkář

Od začátku programu druhého dne byli v areálu Fotství a ZŠ Kopřivnice Alšova přítomni i programem slibování řemeslníci, kteří se průběžně věnovali návštěvníkům. A tak bylo možno pozorovat včely v živém úlu a práci se včelami předváděné přímo včelařem. Včely převezené na festival by měly rovněž obdržet poděkování, za svou trpělivost při častém obtěžování, a to již druhý den. Asi se nějak "domákly" že mají zůstat v klidu a ukázat lidem, že se jich nemusí obávat.
Samotní včelaři v jiném stánku předváděli, jak lze z mezistěny a knotu vyrobit funkční svíčku a stát se pod jejich dozorem svíčkařem. Kromě nich na festival zavítal i profesionální svíčkař, který předváděl odlévání svíček a umožnil zájemcům si tyto odlitky zakoupit. Dokonce nabízel těm, kteří chtěli sami svíčky odlévat, aby si u něj pořídili pro to příslušnou formu.
Naše pernikářky se na festival připravovaly již delší dobu. Musely připravit a nazdobit perníčky, aby svou práci mohly prezentovat. A když už vytvořily různé tvary, tak je taky nazdobily a nabídly návštěvníkům ke koupi. Zároveň se ujaly role vystavovatelů základních včelařských potřeb.

Jako drobná změna programu byl na festival s řemeslníky i umělecký kovář, Petr Gajdušek ze Závišic. I umělečtí kováři jsou na roztrhání a tak původně pozvanému se nepodařilo na sobotu uvolnit a tak vyslal svého spolupracovníka o den dříve. A i tak měl diváků dostatek aby předvedl co je schopen ukovat a nechat si bouchnout kladivem do rozžhaveného kovu i děti. Jen sandále a okuje moc nešly k sobě.


10:00-14:00
Včelařský kurz
Ing. Titěra Dalibor

↓↑
Kurz prohlížitele včelstev - příznaky nemocí

Každý včelař prohlíží svá včelstva. Pohled na rámky se včelami na včelí plod a mnoho dalších náhledů může odhalit nemoci, kterými včelstvo trpí. Dokonale to umí samozřejmě "certifikovaný" prohlížitel včelstev. Všichni účastníci tohoto kurzu, se od Ing.Titěry dozvěděli o symptomech, které různé druhy onemocnění provázejí. Poučili se jak svým včelkám pomoci nákazu zvládnout a omezit její šíření. A to je dnes jedna z žádoucích znalostí a dovedností ve včelařské praxi. Kromě fotografií, které kurz doprovázely, byla provedena názorná ukázka v živých včelách na rámcích a podložkách. Byl tak učiněn další potřebný krok k tomu, abychom mohli udržovat včelstva ve stavu schopném nákazám odolávat.


10:00-16:00
Soutěž gulášů
Přihlášení kuchaři

↓↑
Soutěž gulášů - Guláš fest

Soutěž v přípravě guláše na našem festivalu má své stabilní místo. A tak se v tomto roce opět vařilo, až se z kotlíků kouřilo a v nich to bublalo a linuly se z nich vůně. Kuchtíci intenzivně pracovali a dění v kotlících kontrolovali.

A když své kuchtění ukončili, navštívila je hodnotící komise, aby jimi připravený guláš ochutnala a vydala verdikt.

Ale nejen komisaři zaměstnávali své chuťové pohárky. Navařeno bylo i pro návštěvníky. A když jsme je při konzumaci guláše pozorovali, dovolíme si konstatovat že jim chutnal. Nic nezůstalo v kotlících, všechno bylo snědeno.

A protože se soutěžilo, tak k soutěži patří i doplňkové informace. v roce 2018 jsme měli na festivalu 5 gulášů. 2 jsme do soutěže nezařadili. Byly uvařeny proto, abychom mohli návštěvníkům nabídnout dostatečné množství porcí k zažehnání hladu. Pak setrvali na festivalu déle. Ty dva nesoutěžní byly uvařeny pořadateli a př.Segeťou. Byl to buřtguláš a hovězí guláš.

Jak jste se mohli dopočítat pak soutěžících bylo právě tolik, aby obsadili "stupně vítězů". A jak se nám seřadili?
1. vepřový guláš s hříbky (šefkuchař př. Mirek Segeťa – guláš ZO)
2. hovězí guláš (guláš štramberský od rodinky Palackých)
3. myslivecký srnčí guláš (guláš Závišice Najsar)


14:00-17:00
Diskotéka
DJ Stoupa

↓↑
Diskotéka pro návštěvníky

Bez hudby a písniček si náš festival, který ve svém názvu má med a písničky, nelze ani představit. V určeném čase pro diskotéku, ale v podstatě i každou volnou chvíli, kdy nebylo nutno zachovávat klid nebo dát prostor vystupujícím, přišla na pořad reprodukovaná hudba pouštěná pro děti i ostatní návštěvníky DJ Stoupou

DJ Stoupa nechyběl na žádném předchozím festivalu, je našim trvalým spolupracovníkem, osvědčeným komentátorem a propagátorem jednotlivých akcí na festivalu. A na roli komentátora není sám, často mu sekunduje náš místopředseda Tomáš Kostelník. Jejich púrostřednictvím se všichni v areálu dozvěděli o zahájení všech akcí.


15:00-18:00
Včelařská soutěž
ZO ČSV Kopřivnice

↓↑
Soutěž o nejchutnější med

Festival medu a písničky se nemohl obejít bez soutěže o nejlepší - nejchutnější med. Hodnotiteli v této soutěži byli samotní návštěvníci festivalu. Ti ochutnali vzorky přihlášených medů do soutěže a tomu, který jim nejvíce chutnal, dali svůj hlas. Zvítězil ten med, který získal nejvíce hlasů. Počet hlasů určil i další pořadí. Do soutěže bylo přihlášeno 20 medů a ochutnávalo a hodnotilo se nejen v pátek, ale i v následujícím dnu. Hlas medům odevzdalo 239 ochutnávačů, tedy bylo odevzdán stejný počet hlasů. A jakpak tato soutěž dopadla?
1. Pastový květový med – Karolína Košťálová ZO Kopřivnice, 29hlasů (12%)
2. Pastovaný slunečnicový med – Roman Zapletal ZO Valtice, 22hlasů (9%)
3. Akátový med – Daniela Kostelníková ZO Kopřivnice, 20hlasů (8%)


15:00-17:00
Včelařská přednáška
Ing. Titěra Dalibor

↓↑
Jak funguje demokracie ve včelstvu

Včely jsou zařazovány mezi sociální hmyz a jejich chování je předmětem neustálého zkoumání po celém světě. A s ním přichází i další nová a nová zjištění jak včelstvo funguje. A je to až fascinující, co všechno tento hmyz dokáže a jak jsou úlohy v úle účelně rozděleny a na co a jak včelstvo reaguje při různých situacích. A o tom všem jsme se podrobně dozvěděli v přednášce od Ing.Titěry. Mnozí byli překvapeni. V každém případě znalost toho, jak vše v úle funguje může pomoci ve správném a načasovaném zásahu včelaře. Teď je mezi včelaři zase několik dalších, kteří o tom vědí.


17:00-19:00
Koncert
Fleret

↓↑
Koncert skupiny Fleret

Vizovická kapela Fleret patří ke stálicím na české hudební scéně. Za více jak třicet let své existence odchovala tři generace fanoušků. Na svém kontě má řadu studiových alb, z nichž několik dosáhlo zlaté i platinové prodejnosti. Díky svému jasně rozpoznatelnému zvuku, který není třeba nikam řadit a nijak škatulkovat. Díky přímočarým osobitým textům, převážně z pera pánů Myslivečka a Mrlíka, Fleret jasně odkazuje na pevné valašské kořeny.Tož ogaři zahráli na kopřivnickém Festivalu medu a písničky aj letos! A nebyla to na festivalu jejich premiéra. Již jsme je přivítali a rádi si poslechli již v roce 2016. Myslíme že to ocenili jejich fanoušci a všichni návštěvníci festivalu.

19:00-19:10
Taneční vystoupení
absolventky ZUŠ

↓↑
Taneční vystoupení absolventek ZUŠ Kopřivnice

Stálými účinkujícími na festivalu jsou žačky ZUŠ v Kopřivnici. Jenže děvčata trošku odrostla a zařadila se mezi absolventky této školy a rozutekly se na další zdokonalující studia. Základní kádr tanečnic z minulých let, doplněný podle potřeby se na našem festivalu opět sešel. Nacvičil a následně předvedl svou taneční kreaci. A tak jako každoročně, i letos sklidila děvčata zasloužený potlesk diváků. Doufejme, že se to podaří zopakovat v následujícím ročníku.


20:00-22:00
Koncert
SUNAR ROCK

↓↑
Koncert skupiny SUNAR Rock

SUNAR Rock je hudební uskupení, které stálo jako kulturní partner u zrodu Festivalu medu a písničky. Logicky tak každoročně řada jeho fanoušků zaplňuje areál Fojtství, aby si svou kapelu poslechli a užili si jejich rytmů. Bylo by nošením dříví do lesa, kdybychom chtěli popisovat, jak vystoupení dopadlo. Vystoupení bylo úspěšné a rozehřálo nejednoho návštěvníka a určitě každého fanouška. A vůbec se návštěvnosti nedotklo, že v tomto ročníku bylo vystoupení Sunaru zařazeno do závěru pátečního - druhého dne festivalu.


Třetí festivalový den - 8.9.2018    ***    Den medu, Folklórní slavnosti




10:00-13:00
Koncert
Cimbálová muzika Radhošť

↓↑
Koncert cimbálové muziky

Cimbálové muzika Radhošť není pro naše návštěvníky neznámá. Opakovaně na festivalu svými lidovkami dělala jejich milovníkům radost. Muzice ani dešťové přeháňky nebránily ve hře. Uchýlila se na Fojtství do vchodu výstavní stodůlky. Trochu horší to bylo v sobotní dopoledne s návštěvníky. Zamračená obloha a dešťové přeháňky některé potencionální návštěvníky asi odradily od návštěvy, i když bylo se kam schovat. Stany do kterých nepršelo byly k dispozici po celou dobu.


10:00-17:00
Výstava, předvádění
Kresta Libor

↓↑
Výstava a předádění zahradní techniky

Firma Kresta - Zahradní technika, celý den na našem festivalu představovala návštěvníkům zahradní techniku, jejímž prodejem a servisem se zabývá. P.Kresta vybral techniku známých a osvědčených výrobců Husqvuarna a Stiga. Zaměřil se i na dosud ne zcela v praxi rozšířenou řadu techniky, která je schopna pracovat s minimálním hlukem a bez zplodin z výfukových plynů ani s obtěžujícím kabelem. Šlo o techniku napájenou akumulátory. A aby toho nebylo málo, doplnil svou výstavku tak jako v kamenném obchodě, keramikou z pece manželky.


10:45-11:30
Folklórní vystoupení
Drienovec

↓↑
Folklorní vystoupení souboru Drienovec

V minulém roce jsme na festivalu jsme mezinárodní družební spolupráci. Na festivalu jsme i letos přivítali slovenský folklorní soubor Drienovec z Bánovců nad Bebravou. Návštěvníkům festivalu předvedl své vystoupení a připomněl nám doby, kdy jsme žili ve společném státě. Přiblížili nám slovenské lidové tradice a písničky. Navázali tak na lidovou muziku. Chvilku se musely tanečnice před deštíkem schovat. Jejich hudebnímu doprovodu to ale nevadilo. Spojené muziky CRM a Drienovec v tomto čase zahrály společně nejednu písničku. No a i zpěv jsme mohli slyšet.


11:00-11:30
Výstava a degustace
vinařství Poštorná a Hlohovec

↓↑
Výstava a degustace moravských vín

Spolupráce s jihomoravskými vinaři na našem festivalu měla letos pokračování. Vinaři z Poštorné a Hlohovce nám připravili výstavku vín. A jak bylo slibováno, nemuseli se návštěvníci jen koukat na láhve a poslouchat povídání o víně. Spolu s výstavkou probíhala i degustace vín z jihu Moravy. Řidiči ostrouhali. Zůstaly jim jenom oči pro pláč. Mohli ale využít nabídky a koupit si vystavovaný mok domů.


11:00-12:00
Řemesla
ZO ČSV Kopřivnice

↓↑
Řemesla včelař, svíčkař, pernikář

I třetí den byli v areálu Fojtství a ZŠ Kopřivnice Alšova přítomni řemeslníci. A tak bylo možno pozorovat včely v živém úlu a práci se včelami předváděné přímo včelařem. Včelám převezeným na festival musíme poděkovat, za trpělivost při častém obtěžování, a to i třetí den. Asi chtěly ukázat lidem, že se jich nemusí obávat.
Samotní včelaři v jiném stánku předváděli, jak lze z mezistěny a knotu vyrobit funkční svíčku. Kromě nich byl přítomen i profesionální svíčkař, který předváděl odlévání svíček a umožnil zájemcům si tyto odlitky zakoupit. Dokonce nabízel těm, kteří chtěli sami svíčky odlévat, aby si u něj pořídili pro to příslušnou formu.
Naše pernikářky se na festival připravovaly dlouhou dobu. Připravily a nazdobily perníčky, aby svou práci mohly prezentovat. A když už vytvořily různé tvary, tak je taky nazdobily a nabídly návštěvníkům ke koupi. Zároveň se ujaly role vystavovatelů základních včelařských potřeb.


12:00-13:00
Řemesla
řezbář, kovář

↓↑
Řemeslnická ukázka řezbáře a kováře

Řezbářská šou se z předchozích let již stala vítanou atrakcí. Pavel Špalek po sovách a veverce letos vyřezal orla. A netrvalo to ani moc dlouho. Většina lidí vydržela pozorovat řezbáře od začátku až do konce.


12:00-16:00
Včelařská soutěž
ZO ČSV Kopřivnice

↓↑
Včelařská soutěž o nejchutnější med

Festival medu a písničky se nemohl obejít bez soutěže o nejlepší - nejchutnější med. Hodnotiteli v této soutěži byli samotní návštěvníci festivalu. Ti ochutnali vzorky medů přihlášených do soutěže a tomu, který jim nejvíce chutnal, dali svůj hlas. Zvítězil med, který získal nejvíce hlasů. Počet hlasů určil i další pořadí. Do soutěže bylo přihlášeno 20 medů.Ochutnávalo a hodnotilo se nejen v sobotu, ale i v pátek. Hlas medům odevzdalo 239 ochutnávačů. A jakpak tato soutěž dopadla?
1. Pastový květový med – Karolína Košťálová ZO Kopřivnice, 29hlasů (12%)
2. Pastovaný slunečnicový med – Roman Zapletal ZO Valtice, 22hlasů (9%)
3. Akátový med – Daniela Kostelníková ZO Kopřivnice, 20hlasů (8%)


14:00-16:00
Včelařská přednáška
MVDr. Z.Klíma

↓↑
Apiterapie

Včelí produkty obsahují pro člověka mnoho různých, prospěšných látek. Už ve starověku se používaly pro léčebné účely. Dnes se o to stará obor apiterapie, který patří mezi alternativní metody léčení lidských neduhů. A abychom neříkali, že to jedna paní povídala, tak nám o vlastnostech a účincích včelích produktů popovídal odborník na toto téma, MVDr Klíma. Není málo těch, kteří v apiterapii vidí skutečnou alternativní možnost jak se některých neduhů zbavit. Takoví si přišli poslechnout odbornou přednášku. A zájem byl nebývalý, dotazů mnoho a tak přednášející musel k odpovídání na dotazy využít i čas, který měl na přípravu následujícího vystoupení. Včelí produkty a jejich léčivé účinky léčivé.


14:15-14:45
Folklórní vystoupení
Drienovec

↓↑
Folklorní soubor Drienovec

V sobotu odpoledne se opět programu na festivalu chopili naši hosté z Bánovců, folklórní soubor Drienovec. Návštěvníkům předvedli své další vystoupení a opět ukázali slovenské lidové tradice a písničky. Jen v hudebním doprovodu jsme letos nezaslechli fujary. I tak návštěvníky pobavili a přispěli k zajímavému programu 3.dne. Třeba se z toho vystupování stane tradice a příspěvek ZO ČSV Kopřivnice k družebním akcím města Kopřivnice a Bánovců nad Bebravou.


15:00-15:30
Degustace a výstava
Vinařství Poštorná a Hlohovec

↓↑
Včelařské odpoledne, výstava a degustace vín

Dopoledne Vinaři z Poštorné a Hlohovce připravili výstavku vín. A jak bylo slibováno, nemuseli se návštěvníci jen koukat na láhve a poslouchat povídání o víně. Spolu s výstavkou probíhala i degustace vín z jihu Moravy. Stejný program pokračoval odpoledne. Jen sortiment vín se změnil. A zase řidiči ostrouhali. Mohli využít nabídky a koupit si vystavovaný mok domů. No a také mohli vinný mok vyměnit za bezalkoholní chmelový, který měl letos také svou premiéru na festivalu.


15:00-16:00
Divadlo pro děti
Klaun Pepino Prcek

↓↑
Pohádka Honza

Sobotní pozdní odpoledne bylo vyplněno pohádkou pro děti. Někteří ji nazývali večerníčkem. Pepino Prcek dětem zahrál pohádku Honza. A jak už tomu u vystoupení Pepina bývá zvykem, nejde jen o vyprávění. Pohádka v jeho podání představovala vtažení dětí do děje a vyzývala je k aktivitám. Pepino předvedl, že i jeden herec může zahrát několik postav. Podle reakcí dětí můžeme konstatovat, že se děti bavily a o to nám šlo.


16:00-18:00
Včelařská přednáška
MVDr. Z.Klíma

↓↑
Alternativní způsoby tlumení varroózy

Prakticky každý živý organizmus si musí poradit s chorobami, aby přežil. Nejinak je tomu u včel, které čelí řadě chorob a škůdců. V současnosti je dokáže decimovat varroóza. V boji s tímto parazitem jim včelař musí pomáhat a to celoročně. Pokud tak neučiní, pak často z jara najde své úly prázdné. Proti tomuto parazitu lze bojovat různými prostředky. S těmi standardními jsou včelaři seznámení, díky dlouhodobě se vyvíjející praxi. V kurzu se ale dozvěděli o alternativních metodách tohoto boje a samozřejmě i o tom, co o léčení říkají platné veterinární předpisy. Kdo chce včelám pomáhat, neudělal chybu, když si přednášku poslechl. Nešlo samozřejmě o další typy léčiv, ale shrnutí všech možností, jak vliv varoózy omezit.


16:00-16:45
Historický šerm
Šermířský spolek Markus M.

↓↑
Představení historického šermu

Novinkou na našem festivalu byla účast skupiny historického šermu MARKUS M. Ta jako první v republice vytvořila program, v němž v plné míře využila funkční celoplátovou zbroj. To ji umožnilo s minimálním rizikem realizovat iluzi skutečného boje. Ten předvedla při svém vystoupení na festivalu. Rovněž realizuje požadavky pro filmovou a televizní tvorbu a vše nejen v naši republice, ale i v zahraničí.

Návštěvníci festivalu shlédli vystoupení, které ve hře s pointou předvedli šermířská klání ve středověkém stylu. Vystoupení zaujalo a naplnilo očekávání pořadatelů.


17:00-17:30
Koncert
Vintage Wine

↓↑
Traschfolk

Kapela Vintage Wine se zformovala z kapely Neon Black. Kombinuje rockovou dravost s melodikou a energií irské a skotské muziky. Sami členové kapely ji nazývají Celtic Trash-folk. Za krátkou dobu své existence již stihla mnoho festivalů a akcí. Zahrála si třeba po boku Uriah heep nebo irských Wolfetones. Po singlu Deadmans Reel, který proběhl rádiem Beat, vydali v roce 2012 debutové album Drums and Guns, mini EP Selection of Grapes a v roce 2015 druhou studiovku Thrashfolk.

Co napověly informace z internetu, se ve skutečnosti naplnilo při vystoupení kapely. Nejen hráli a zpívali, oděni do skotských kostýmů, ale i svými průpovidkami mezi jednotlivými skladbami posluchače bavili. Máme další tip na kapelu, která může program festivalu v budoucnu opět doplnit. Bylo pro pořadatele potěšením pozorovat posluchače jak je vystoupení baví.


17:30-18:00
Degustace a výstava
Vinařství Poštorná a Hlohovec

↓↑
Degustace a výstava moravských vín

I ve druhém odpoledním bloku Vinaři z Poštorné a Hlohovce připravili výstavku vín spojenou s degustací a povídání o víně. Shodný program pokračoval. Jen sortiment vín se potřetí změnil. A o řidičích platilo stále totéž.


18:00-19:00
Koncert
Vintage Wine

↓↑
Traschfolk

Jeden blok vystoupení skupiny Vintage Wine by proti očekávání stačil, abychom mohli konstatovat, že Traschfolk je vhodný i k menovině. Druhý blok potvrdil, že to dohromady jde a že návštěvníci festivalu si tento druh muziky umí užít.


18:00-19:00
Degustace a výstava
Vinařství Poštorná a Hlohovec

↓↑
Degustace a výstava moravských vín

I ve třetím odpoledním bloku Vinaři z Poštorné a Hlohovce připravili výstavku vín spojenou s degustací a povídáním o víně. Shodný program pokračoval a byl tíímto blokem ukončen. Sortiment vín se počtvrté změnil. A o řidičích platilo počtvrté stále totéž.


20:00-22:30
Divadlo pro dospělé
Divadelní soubor VENTYL Hranice

↓↑
Divadelní představení

Komedie Z. Podskalského Liga proti nevěře byla závěrečnou akcí festivalu. Areál Fojství se zklidnil a diváci shlédli představení, ve kterém mohli najít návod, jak zvládnout milostný troj až čtyřúhelník. Začínající záletníci dostali užitečné rady do života, staří praktici se přiučili, jak také lze využít domácí krb, kamna, či vanu. Jak uchvátit dvě ženy současně většinou nebývá pro zkušeného proutníka problém. Nejedna dobře naplánovaná akce však nakonec selže ze zdravotních důvodů. Vzorným manželkám situaci občas zkomplikuje milenec ve skříni nebo manžel v koupelně. Když se banální nevěra změní v hříšnou náruživost, nepomůže ani útěk oknem, zvláště pokud je ve třetím patře. Vše vyřešila Liga proti nevěře a našla si své publikum

Hra byla uvedená v obnovené premiéře.


21:00-21:30
Historický šerm
Šermířský spolek Markus M.

↓↑
Ohňová show

Šermířský spolek Markus M v tomto bloku svého vystoupení neodložil zbroj a zbraně. Přidal jiný nástroj, který se ve středověku rovněž používal k dobývání nebo obraně. Tím nástrojem byl oheň. Ten kdo si počkal, až se pořádně setmí nelitoval. Ohňová šou byla úchvatná a vytvořila téměř závěr festivalu, včetně ohňostroje.



Vlastník: ZO ČSV KopřivniceAutor: Matula Pavel
Festival medu a písničky 2018
6.-8. září Kopřivnice - Fojtství
Festival
2018
O festivalu
Partneři festivalu
Vše o festivalu
Program festivalu
Festivalový
Archiv
Festival 2017
Festival 2016
Festival 2015
Den včelařů 2014
Včelařské
stránky