Z košíku zahradníka
Rabudeň – rabudeň – též o plaménku plotním…..


Nedá se odradit a přichází každoročně znovu –mlaďoučké jaro s  posvěcenou přírodou a vše, co dosud spalo, žene za sluncem. Po celé zemi vlají červené pochodně pentlí na vysokých „májách“. Přes noc zmizelo pod bílými kvítky mřížoví větví i  kulaté zlatavé jmelí .Zahrady hýří barvami a moje babička říkávala, že „v ten čas kvete každý kolek“.


Nejraději si vystačím s novou zelení doplněnou jen jednoduchými bílými kvítky a nevyhledávám pohledy do zahrádek se vzorně okopanými záhony a s  přehršlí barev .Pohled na svěží svahy Bílé hory, které jsem – jen tak pro sebe - zařadila mezi kultovní místa starých přírodních rituálů v blízkosti prohlubně dávné Kamenárky, mne okouzlí mnohem víc .Zbývá dobře „našpicovat“ uši , abych se sem opakovaně mohla navracet a slyšela i“ trávu růst.“

Mezi zajímavou rostlinu, kterou tam chodím každoročně obdivovat –a u nás není vůbec běžnou – patří plamének plotní – Klematis vitalba. Patří mezi popínavé dřeviny. Liána kvete od června do září ne příliš půvabnými kvítky.. Zcela běžně a mnohem víc se vyskytuje na jižní Moravě a na Slovensku. U nás musí být vysazována a často zplaňuje, přesto je na celém území chráněná. Přírodní druh plaménku plotního bohatě kvete, spletí svých rozkvetlých větviček obaluje často i keře ve svém okolí jako závojem, ale i po odkvětu dlouho do podzimu, okouzluje svoje okolí dekorativně ochmýřenými,stříbřitě ve slunci svítícími semeníky, podobnými čarovným amuletům okolo krku staré vědmy a tak ráda hostí pracovité včely. Stojí tak trochu ve stínu slávy svých velkokvětých plaménků zahradních. Snad právě pro svoji skromnost, přirozenou a jednoduchou krásu, není rostlinka tolik využívána v našich zahradách tak, jak by si zasloužila.

V přírodě se plaménku daří v dobře propustné kamenité půdě, obvykle na vápencovém podkladu. V místě, kde za ni chodím již po léta, roste a proplétá se mezi křovinami, které ovíjí. Tvoří liánovité, až osm metrů dlouhé výhony a obývá slunná místa.
U nás je běžně zvaná jako klematis, na jižní Moravě dostala však velmi zajímavé lidové jméno - „rabudeň“. Pátrala jsem dlouho po jejím neobvyklém, avšak krásně znějícím jménu.

Opět, jako již mnohokrát, pomohla náhoda. V časopise Týdeník rozhlas vyšel článek o Horňáckém lidovém zpěvákovi Luboši Holém. Ti, kteří znají jeho písničky, zpívané mužným a pevným barytonem, ví, o kom je řeč. Pěvecká kariéra doktora – veterináře, se započala doma - na Horňácku. Hudební talent jeho rodičů, v hudbě nadaných, převzaly i jejich děti. Velký vliv na jeho lásku k lidové písni získal od své babičky, která „byla velmi dělná a zároveň zpěvná“. Luboš, spolu se svým bratrem Dušanem, od ní sesbírali přes šest set nápěvů. „Byli jsme malí, tak šup s nama do plachty na hřbet – a už nás nosila po poli a zpívala si. Nejprve jsme poslouchali a později i zpívali s ní.“
Před časem oslavil Luboš Holý svoji osmdesátku a vydal novou desku Rabudeň, rabudeň“. Se svým kamarádem vybrali pár „pěsniček“, které nahráli a nazpívali a tak vyšlo nové album.
Na dotaz co to je vlastně ta rabudeň, zpěvák odpovídá“ „Též jsem se ujca ptal. Je to rostlina, popínavá lesní liana – plamének plotní. Růstávala v lese Kabeli, Horňáci ji též menovali chalabuď a její suché stvoly přidávali do otépek k zatápění. Dobře to hoří“. .

Je jen škoda, že život Lubuše Holého se na počátku roku 2011 náhle ukončil. Prohlížím si barevný obrázek statného zpěváka v horňáckém kroji, v bílé košuli a krásně vyšívané zástěře – typické pro mužský kroj. Z rozhlasu se mi podařilo zachytit i část překrásného textu starodávné „pěsničky“. A tak dospělo ke konci i moje pátrání po plaménku plotním . Jeho dlouhátánský výhon po celou zimu zdobí rám starého zrcadla, nežli zase vyraší nový.

Rabudeň, rabudeň, ako ťa ma mila, ako ťa zabudněm ?
Ja na ťa synečku, ja na ťa lahúčko, jako dyž opadne z jablúňky jablúčko….

Prameny :

Nakladatelství Práce – Příroda v ČSSR
Čestmír B“ohm – Okrasná zahrada
Týdeník Rozhlas


Zpět na seznam všech článků
Zpět na předchozí článek/stránku


Naši partneři:


Kopřivnice
Počasí Kopřivnice - Slunečno.cz
Základní organizace českého svazu včelařů Kopřivnice
       zo@vcelari‑koprivnice.cz