Partneři
Mstsk ad Kopivnice Obecn ad Zviice Nadace esk poty Museum Fojtstv Kopivnice Moravskoslezsk kraj Restaurace pod katany Kopivnice
15.7.2023 Pro ty, kteří se chtějí vrátit k původnímu chovu včelstev.

Naše ZO obdržela následující informaci, jejíž obsah citujeme:

"V rámci cyklu Se včelaři o včelách nabízíme vrátit se zpět k přirozenému chovu včel a za pomoci kopií historických nástrojů vydlabat původní obydlí včel BRŤ/ KLÁT, kterou si na jaře najde a obsadí roj včel.

Popis akce: Účastníci si pomocí historických nástrojů vydlabou BRŤ/KLÁT pod vedením zkušených lektorů – brtníků – lesníků z Polska, kteří takto včelaří již 15 let a školili se v národním parku Šulgan-Taš v kraji Baškirie na Urale. Zde se touto tradiční formou včelaří dodnes. Místo BRTĚ lze vytvořit KLÁT k umístění na zem.

Termín: 11. 8. - 13. 8. 2023

Program:
11.8.
18.00 - společný večerní pokec
12. 8.
8:30 - 9:00 prezence účastníků
9:00 - 11:30 Andrzej Pazura, Jacek Adamczewski přednáška brtnictví
11:30 - 12:00 Milan Motyka přednáška na téma „Jak fotografovat včely (hmyz)“
12:00 - 13:00 přestávka na oběd
13:00 – 18:00 praktická část kurzu
18.00 - společný večerní pokec
13.8.
8:00 – 10:30 Milan Šimonovský zkušenosti z provozu brtě v Brdech
10:30 - 15:00 práce na dokončení BRTÍ A KLÁTŮ

Lektoři: Andrzej Pazura, Jacek Adamczewski brtníci – lesníci z Polska, kteří prošli vyškolením v národním parku Šulgan-TaŠ v kraji Baškirie na Urale, Zde se touto tradiční formou včelaří dodnes. Milan Motyka a Oldřich Vojtěch

Organizátor: Milan Šimonovský vcelari@vcelarivpraze.cz, 603 787 911

Cena za vlastní kurz je 3 500,- Kč To zahrnuje špalek, střechu, zátvor, česno kříže a zapůjčení teslice, dláta a očka.

Místo: Informační středisko: Stožec
https://www.npsumava.cz/navstivte-sumavu/navstevnicka-centra/informacni-stredisko-stozec/

Maximální počet účastníků je 15. Registrace nutná. Účastník si s sebou může vzít max. 1 osobu jako pomocníka, ten neplatí za kurz

Nocleh pro platící účastníky je možný na místě v informačním středisku (2x8, 1x6; 2x4 lůžek po 500 Kč), nebo ve vlastním stanu, spacáku, autě.

Stravování vlastní, účastníci kurzu si přes registrační formulář mohou objednat za úhradu grilované maso, hermelín a pivo, káva je zdarma.

Účastníci kurzu obdrží brožuru "Po stopách brtnictví" a po ukončení kurzu dostanou osvědčení o jeho absolvování.

Registrační formulář: https://forms.gle/QAyxA4k9kPUdxZXM6

Po odeslání Vám v rozmezí týdne přijde potvrzení a výzva k zaplacení. Kurz, prosíme, uhraďte okamžitě, jinak vám hrozí vyškrtnutí.

Zajemcům z veřejnosti, kteří si klát či brť vyrobit aktuálně nechtějí, bude umožněno sledovat výrobu brtě či klátu z bezpečné vzdálenosti. Mají možnost ubytování a stravování v kempu, nebo v některém z přilehlých penzionů.

Tento workshop vznikl za spolupráce Šumavského národního parku, Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7, Jednoty včelařů v Praze, z. s., Pracovní společnosti nástavkového včelaření a Magistrátu hlavního Města Prahy. "

 

7.6.2023 Letní škola nástavkového včelaření.

Naše ZO obdržela informaci o konání Letní školy nástavkového včelaření současné doby ve dnech 17. a 18.6.2023, která je určena pro všechny - od začátečníka po zkušeného včelaře. Škola bude probíhat ve Vražném, což je prakticky "za humny". A kvízová otázka: co představuje Vražné pro včelaře?

Odpověď na otázku i podrobné informace o letní škole najdete na stránkách Pracovní společnosti nástavkových včelařů.

 

2.1.2023 Včely bez nás mohou žít, my bez nich ne.

Tak jsem dnes nahlížel do internetových stránek a při tom jen tak mimochodem narazil na výše uvedený nadpis článku. Neodolal jsem názvu a požádal prohlížeč ať mi ho zobrazí. A vůbec to nebylo nezajímavé čtení. Chcete si také počíst o tomto tématu a dalších myšlenkách včelaře univerzity Jana Evangelisty Purkyně, Augustina Uváčika? Stačí jen kliknout na tento odkaz, mne zaujal. Možná uspěje i u vás.

p.s. Nečekejte, že zde každý den něco nového najdete, ale můžete sami poukázat na něco co byste doporučili ke přečtení ostatním. 

1.1.2023 Nový kalendářní rok včelaře 2023

Včelaři se nacházejí v období příprav na sběr měli pro vyšetření zdravotního stavu včelstev a na start svých včelstev do nového roku jejich životního a pracovního cyklu. Součásti příprav je i studium nových poznatků a nápadů které by mohly vést k novým pracovním postupů nebo k zamyšlení nad vlastním včelařením, aby práce se včelstvy se přiblížila jejich přirozeným vlastnostem a potřebám. Existuje řada knih a časopisů, které mohou sloužit k poučení. A i tento web ukazuje, že i nové informační technologie mohou pružněji informace nabízet včelařům. Od jednoho zdroje některým z nás dorazilo právě dnes upozornění na nový článek, který byl zveřejněn 31.12.2022 ve Včelařském odborném internetovém magazinu Beeinfo.cz pod názvem Med obohacený propolisem
Odkaz na celý web Beeinfo.cz je prozatímně umístěn na stránce v sekci Jak se stát včelařem pod názvem Odkazy na zajímavosti. Pokud chcete být informováni e-mailem o novém článku v tomto magazínu, najdete při zobrazení článku Med obohacený propolisem klikněte na odkaz výše. Na zobrazené stránce naleznete dole v šedém poli přihlášku k odběru nových článků zdarma. Stačí zadat svou e-mailovou adresu. Postup potvrzení a zacházení s vaši přihláškou je tam popsán rovněž.

Tato  aktualita vybízí k úvaze, zda by náhodou ČSV nemohl v rámci zápasu s financemi opustit myšlenku vydávat časopis Včelařství v tištěné podobě nebo v elektronické podobě a ze Včelařství vytvořit elektronický internetový magazín. Nechci tím připravit starší členy ČSV o přístup k informacím, protože vím, že si stále mnozí s internetem a e-mailem netykají. Před vývojem možností informačních technologií však nelze trvale utíkat. Den, kdy přednosti elektronického magazínu nad časopisem zvítězí se blíží. Měli bychom možná raději hledat, jak pomoci starším včelařům s novými technologiemi zacházet, nebo se k informacím v nich dostat. Minimálně bychom se měli alespoň vážně nad celou problematiku měli zamyslet a případně se na ten den přechodu začít připravovat. 

Trochu delší úvod k nové stránce s přáním úspěšného včelařského roku všem včelařům na světě v prvním dnu roku 2023 přeje Webmaster. 


Pf 2023

pf2023


31.3.2022 Členská schůze ZO ČSV Kopřivnice, restaurace Pod Kaštany, zahájení 16:30

Na programu bude zejména poskytnutí základních informací:

 • ke spolku
 • o současném zdravotním stavu (př. Oldřich Němec, př. Kaňa Josef ml.) 
 • o tom, co nás čeká v letošním roce (př. Němec, př. Košťál)
 • představení nového webu ZO (př. Pavel Matula)
 • diskuze

Všechny Vás poprosíme o vzájemné sdílení této informace, protože ne všichni mají email a ne všichni se do emailu dívají každý den.  A o vwebu to může platit také. Dofáme, že se sejdeme v hojném počtu, když už nám to covidová situace dovoluje.

Na shledání na schůzi se těší výbor ZO.

 

3.10.2022 Hledají děti kroužek? Co takhle kroužek včelařů!?

Právě dnes jsem obdržel emailem prosbu př. Němce Oldřicha, vedoucího kroužku včelařů.

"Obracím se na vás s prosbou. Máte v rodině, vy mladší dítě, vy starší vnuky či vnučky, kteří by mohli chodit do Včelařského kroužku? V plánu je, že se budeme scházet ve středu od13.30 do 15.30 v Domě dětí Kopřivnice."

Nepochybně tuto prosbu obdrželi všichni členové naši Základní organizace Českého svazu včelařů. Jejich někteří rodinní příslušníci tak o kroužku včelařů pravděpodobně vědí a nějaký vzor tedy mají. Širší veřejnosti nemusí být tato možnost známá. Při tom v současné době se mnozí snaží přiblížit přírodě. Pomáhají ji zvládat zvýšené nároky ze zátěží, vyvolaných lidskou činností. Možností je nepřeberné množství. Jednou z nich je i včelaření. A nevadí, že nemají děti v rodině včelaře a ani moc o této činnosti nevědí, V kroužku se o tom, jaké místo mají včely v přírodě, co potřebují ke svému životu a co nám přinášejí a i to, co z jejich produkce můžeme získávat dozvědí. Nebudou se to dozvídat jen z obrázků, vyprávění nebo videí. Kroužek má svůj včelín se včelstvy a tak praktická činnost je samozřejmostí, A až se rozhodnou, že včelařit nechtějí jen v kroužku, ale i někde sami, budou již vědět co to obnáší. Mohou tak získat zábavu na celý život a pro okolí svých úlů zvýšený počet opýlených květů a z nich med a nich i více ovoce.

Proto vyzýváme děti od 3. do 9. třídy základních škol, pokud hledají jak využít část svých volných hodin a včelaření se jim alespoň trochu zamlouvá, ať se na podrobnosti poptají v Domě dětí a mládeže nebo u vedoucího kroužku př.Oldřicha Němce. 

A autor tohoto textu, webmaster ZO ČSV Kopřivnici přidává, že včelaření může někdo spojit i se zkušenostmi z provozu a údržby webových stránek. To mu umožní dosavadní webmaster. 

11.11.2022 Výroční členská schůze

Po covidových omezeních v době ekonomických poížích a válečného konfliktu v evropě se musí i kopřivničtí včelaři sejít a splnit členské povinnosti na své Výroční členské schůzi ZO ČSV. Kromě pozvánek zaslaných jednatelem členům do jejich emailových schránek, oznamujeme tuto událost i pozvánkou na našem webu.

Výroční členská schůze se uskuteční 26.11.2022 od 10:00 hodin v restauraci Präsident Gastro (bývalá restaurace Kavárna) na ulici Školní 889/4 v Kopřivnici.

Všechny členy ZO ČSV Kopřivnice zve výbor ZO.

14.11.2022 Program výroční členské schůze 26.11,2022

Doplňujeme tímto předchozí informaci z 11.11.

Program:

 • Přednesení programu VČS ZO ČSV Kopřivnicel
 • Volba mandátové a návrhové komise
 • Zpráva o činnosti ZO za rok 2022
 • Zpráva o hospodaření a stavu pokladny za rok 2021 a 2022
 • Schválení Výkazů majetku a závazků za předchozí období
 • Úprava výše členského příspěvku pro ZO
 • Schválení náhrad členům výboru a důvěrníkům
 • Plán práce a činnosti, CIS a informace o změnách v agendě spolku
 • Novinky a zajímavosti z včelařské praxe s promítáním (novinky ze 3 seminářů – přednese předseda)
 • Diskuze
 • Zpráva mandátové a návrhové komise – návrh usnesení
 • Závěr členské schůze
 • Pohoštění – oběd